Skanery kodów kreskowych – urządzenia, bez których trudno się obejść

Jeśli chodzi o firmy działające na rzecz klientów indywidualnych, zazwyczaj niezbędną technologią w ich przypadku jest urządzenie fiskalne. Pomijając jednak wygodę ewidencjonowania sprzedaży towarów lub usług – stosowanie kas czy drukarek rejestrujących wynika wtedy głównie z funkcjonujących przepisów. Tymczasem są również nieobowiązkowe rozwiązania technologiczne, bez których przedsiębiorcy często nie mogą się obejść. I właśnie przykładem urządzeń peryferyjnych, a zarazem powszechnie wykorzystywanych, są czytniki kodów kreskowych. Skąd się bierze ich popularność oraz co warto o nich wiedzieć?

Dlaczego skaner kodów znajdziesz w tak wielu firmach

Funkcja laserowego odczytu kodów (czy też technologia auto id, jak nieraz się mówi o tym rozwiązaniu) w dzisiejszych czasach jest wszystkim doskonale znana. Z łatwością rozpoznajemy ją nie tylko jako użytkownicy stosownych urządzeń, ale również jako konsumenci. Bardzo często – czy to w małych, czy też wielkopowierzchniowych punktach handlowych – widzimy, jak wybrane przez nas produkty są „skanowane” przez pracownika na stanowisku obsługi klientów (choć nie musi to przebiegać dosłownie w ten sposób, ale o tym za chwilę). Ale to nie do końca jedyny sposób użycia omawianej technologii. Wykorzystuje się ją również w kolektorach danych, skutecznie pomagających np. w inwentaryzacji. Służy też m.in. porządkowaniu informacji, weryfikowaniu różnego typu dokumentów wstępu czy odnajdywaniu w bazie danych elementów do przekazania. Dlatego skanery znajdziemy choćby w bibliotekach, na pływalniach, w aptekach, hurtowniach, obiektach kulturalnych, na koncertach bądź w placówkach pocztowych. Ponadto, w niejednym pokaźny punkcie handlowym znajdują się weryfikatory cen albo kasy samoobsługowe – dzięki nim to klienci mogą zeskanować dane produkty, by tylko sprawdzić ich koszt lub po prostu je nabyć. Nawet jeśli działanie, jakim jest pozyskiwanie danych z kodów umieszczonych na opakowaniach i dokumentach, wydaje nam się wąskie, to w rzeczywistości ma bardzo szerokie działanie. Znacznie przyspiesza i ułatwia wykonywanie różnych obowiązków, związanych także z wprowadzaniem do systemu, porządkowaniem i używaniem potrzebnych informacji. Dotyczy to działalności małych, średnich i dużych, stacjonarnych i mobilnych, handlowych, usługowych oraz innych. Ale to nie wszystko – co jeszcze sprawia, że czytniki kodów kreskowych cieszą się tak dużą popularnością?

Tak wiele skanerów kodów dla różnych przedsiębiorstw

Choć opisana wyżej sytuacja jest prawdziwa – nie mogłoby raczej do niej dość, gdyby rozwiązania w zakresie technologii auto id nie były elastyczne. Bo choć czas pokazał, że rozwiązanie to jest potrzebne i świetnie się sprawdza w rozmaitych branżach, to jednak poszczególne przedsiębiorstwa mają swoją specyfikę, a co za tym idzie – różne wymagania i potrzeby. Oznacza to, że nawet wyjątkowo praktyczna technologia, jeśli nie spełniałaby podstawowych kryteriów wynikających z charakteru firmy, mogłaby się okazać nieodpowiednia. W efekcie mamy obecnie na rynku wręcz multum modeli czytników kodów kreskowych. A te potrafią się różnić pod niemal każdym kątem.

Wystarczy wspomnieć o najmniejszych, wręcz kieszonkowych skanerach albo takich, które są przeznaczone do specjalnej zabudowy w boksie kasowym (np. w hipermarkecie). Z tą kwestią wiąże się również inna cecha. Mogą to być urządzenia mobilne lub stacjonarne. Te drugie potrafią funkcjonować automatycznie (samoistnie pozyskują dane ze zbliżonego do lasera kodu) lub w trybie manualnym, za sprawą zastosowanego przycisku. Oprócz tego, czytniki te charakteryzują się różnymi parametrami użytkowymi. Mowa tu m.in. o prędkości skanowania, maksymalnej odległości od skanowanej powierzchni czy nawet zakresem rodzajów obsługiwanych kodów (w przypadku jednego modelu mogą to być tylko kody 1-wymiarowe, w przypadku drugiego – także i 2-wymiarowe, jak QR). Technologie auto id potrafią też na kilka sposobów sygnalizować prawidłowo pozyskane dane. Chodzi o sygnały świetlne (dioda urządzenia lub np. GreenSpot – zielony punkt pojawiający się na skanowanej powierzchni), dźwiękowe czy tryb wibracji. Warto również wspomnieć, że niektóre czytniki odznaczają się solidną, wzmocnioną konstrukcją, odporną na upadki, zanieczyszczenia, wilgoć czy różnice temperatur. Pozwalają więc na korzystanie z dostępnych w nich rozwiązań nawet w trudniejszym środowisku pracy.

Możliwości jest zatem bardzo dużo – dalej pozostaje już tylko kwestia odpowiedniego ich przemyślenia i dostosowania do specyfiki branży oraz działalności. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że jeśli stosownie się tym zajmiemy, w naszej firmie znajdzie się skaner kodów kreskowych, który zdecydowanie usprawni prowadzenie biznesu.

One thought on “Skanery kodów kreskowych – urządzenia, bez których trudno się obejść

  1. Właśnie doszedłem do wniosku, że trzeba się zaopatrzyć w tego typu urządzenie i to był dobry tekst na początek rozeznania, idę szukać dalej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz rozwiązanie *