Wcześniej jedynie trochę, niejako przy okazji, wspominaliśmy o rozwoju kwestii dotyczących zapowiadanego systemu online. Jednak teraz, gdy już weszły w życie ważne regulacje prawne, umożliwiające wdrożenie wspomnianego rozwiązania teleinformatycznego oraz urządzeń rejestrujących nowego typu – warto przywołać najistotniejsze konkrety. Tym bardziej, że w niedalekiej przyszłości spora grupa przedsiębiorców będzie musiała rozpocząć pracę na kasach lub drukarkach online.
Główne założenia systemu fiskalizacji online
Przypomnijmy na wstępie, czym generalnie jest system online, o którym mowa w dzisiejszym wpisie. W branży fiskalnej zachodzą poważne zmiany o charakterze prawnym i technologicznym, służące wprowadzeniu zaawansowanego rozwiązania teleinformatycznego. Związane z nim kasy i drukarki online – urządzenia rejestrujące nowego typu, które z biegiem czasu mają stać się powszechne – komunikują się za pośrednictwem połączenia internetowego z Centralnym Repozytorium Kas (kierowanym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej). Zasadniczą funkcjonalnością wspomnianych modeli jest automatyczna transmisja danych do CRK, dotyczących prowadzonej ewidencji, wystawianych paragonów czy też przeprowadzonych przeglądów serwisowych. Czemu ma to służyć? Z pewnością unowocześnieniu obrotu gospodarczego. Omawiane rozwiązanie ma wpłynąć na jeszcze skuteczniejsze wykrywanie nieprawidłowości, związanych z rejestrowaniem sprzedaży w poszczególnych przedsiębiorstwach. Chodzi o automatyzację procesów, które przełożą się na uszczelnienie systemu podatkowego i efektywniejszą walką z tzw. „szarą strefą”.
Dla kogo obowiązkowe urządzenia fiskalne online?
Mimo wymiaru i powagi zmian, o których mówimy, kasy i drukarki online nie stały się momentalnie obowiązkowe w przypadku wszystkich przedsiębiorców. Nowy system fiskalizacji wchodzi stopniowo, etapami, przez co funkcjonujące przepisy nadal uwzględniają możliwość korzystania z dotychczasowych urządzeń rejestrujących. Ale jednocześnie nowelizacja ustawy o VAT dokładnie mówi o tym, jakie branże spotka taka konieczność najszybciej. Od 1 stycznia 2020 roku rejestrowanie obrotu przy użyciu kas lub drukarek online musi odbywać się w działalnościach związanych z wulkanizacją opon, mechaniką pojazdową i sprzedażą paliw do tychże. 1 lipca 2020 roku – to moment, kiedy z tego typu technologiami powinny „wystartować” przedsiębiorstwa zajmujące się krótkotrwałym zakwaterowaniem, gastronomią (także sezonową) czy handlem węglem i podobnymi „paliwami stałymi”. Trzeci, uwzględniony w przepisach etap, dotyczy branż: medycznej (oraz dentystycznej), prawniczej, kosmetycznej i kosmetologicznej, fryzjerskiej, budowlanej i fitness. Dla nich analogiczną „datą graniczną” będzie 1 stycznia 2020 roku.
Warto jednak przy okazji wspomnieć, że w związku z takimi regulacjami prawnymi, wymienione grupy zawodowe mogą liczyć na ustawową ulgę w sytuacji wymiany dotychczas stosowanych urządzeń rejestrujących na modele online. Refundacja ta pozostaje w takim samym kształcie – wynosi maksymalnie 90% wartości nabywanej technologii, jednak nie więcej niż 700 zł.
A ja, z tego co czytam tutaj i w innych miejscach, z tego co się orientuję, nie muszę stosować kasy online 🙂 choć domyślam się, że co się odwlecze to nie uciecze, a kwestia przejścia na modele online w końcu będzie dotyczyła wszystkich.