Obserwując współczesny rynek technologii sprzedaży, można szybko dojść do wniosku, że przenośne urządzenia rejestrujące wciąż zyskują na zainteresowaniu przedsiębiorców. W dużym stopniu wynika to właśnie z „mobilnego charakteru” tych modeli. Ale z pewnością nie jest on jedynym powodem. W gruncie rzeczy takie urządzenia, mimo niepozornych gabarytów, kryją w sobie dość pokaźne możliwości. Coraz częściej też oferują m.in. nowoczesne rozwiązania w zakresie obsługi lub też korzyści dotyczące późniejszej modyfikacji specyfiki technologii sprzedaży. Dobrym obrazem wspomnianych atutów są 3 zebrane w tym wpisie kasy fiskalne online od wiodących, polskich producentów.
Elzab K1 Slim Online
Zaczynamy od modelu, który z pewnością wyróżnia się pod względem konstrukcyjno-wizualnym. Po pierwsze, kompaktowa kasa fiskalna Elzab K1 Slim Online w pełni zasłużyła na miano „mobilnej”. Aby się o tym przekonać, wystarczy wymienić parametry dotyczące wymiarów i wagi urządzenia: 27 x 82 x 155 mm i 277 g. Po drugie, charakteryzuje się solidną obudową o eleganckim wzornictwie, które podkreśla obszerny (5”), wytrzymały, kolorowy ekran dotykowy. I zatem po trzecie, kasa fiskalna online od Elzab do złudzenia przypomina powszechnie stosowane dzisiaj smartfony. Zarówno pod względem wyglądu, jak i obsługi. A przy tym raczej plasuje się na podium, jeśli chodzi o najmniejsze tego typu technologie, obecnie dostępne na polskim rynku.
Urządzenie rejestrujące online pozwala na zaprogramowanie bazy towarowej o pojemności 5000 PLU, korzystanie z nawet 50 skrótów klawiszowych (w celu łatwiejszego wywoływania istotniejszych opcji czy sprawniejszego sprzedawania konkretnych elementów asortymentu) oraz bezprzewodowe transmitowanie istotnych danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Ponadto, płynnie współpracuje z innymi technologiami (choćby terminalami płatniczymi), dysponuje zasilaniem bateryjnym (pomocnym w przypadku braku stałego źródła prądu) i posiada prosty w obsłudze mechanizm drukujący. Warto dodać, że emitowane dokumenty mogą zawierać np. NIP nabywcy czy logo firmy.
Novitus Nano Online
O ile wcześniej mówiliśmy o zdecydowanie nowszej propozycji technologicznej, o tyle teraz zajmiemy się, można tak to ująć, „zmodernizowaną klasyką”. Faktem jest bowiem, że kasa fiskalna o nazwie Nano nie od dziś cieszy się zainteresowaniem polskich przedsiębiorców – było chętnie wybierane również w dawniejszym wydaniu z elektroniczną kopią paragonów. I choć może wersja dostosowana do pracy w ramach systemu online sypie nowościami jak z rękawa, to jednak pod pewnymi względami oferuje wyższe parametry, a także szereg opcji, które nadal świetnie sprawdzają się w działalnościach mobilnych (i nie tylko).
Poza zgrabną, ergonomiczną i estetyczną sylwetką, z klawiaturą dobrze zabezpieczoną przed wilgocią czy wnikaniem brudu, kasa fiskalna Novitus Nano Online może pochwalić się atrakcyjnymi standardami komunikacyjnymi. Mowa o takich interfejsach, jak RS-232, USB czy Ethernet. Dzięki temu jest w stanie współdziałać z rozmaitymi urządzeniami peryferyjnymi. W dodatku, pozwala na przewodowe oraz bezprzewodowe połączenie z CRK (po opcjonalnym zastosowaniu rozwiązania Wi-Fi bądź GSM 3G/LTE). Warto odnotować, że model marki Novitus pracuje w oparciu o solidne podzespoły i system Linux, oferuje obsługę usług czasowych czy rozliczanie zaliczek na paragonach fiskalnych i co istotne – umożliwia zaprogramowanie pokaźnej bazy towarowej, bo zawierającej aż 20 000 pozycji PLU. Tymczasem wybieranie tych najpopularniejszych elementów oferty ułatwią klawisze odpowiednio zdefiniowane skróty klawiszowe. Jeśli chodzi o Nano Online, tu również możemy liczyć na wydajny, prosty w obsłudze mechanizm drukujący oraz zasilanie bateryjne.
Posnet Ergo Online
Ponownie mamy do czynienia z modelem, który nie jest całkowitą nowością, jednak z uwagi na ciekawe rozwiązania i wcześniejsze zainteresowanie użytkowników – w wersji online okazuje się równie częstym wyborem. Eleganckie wzornictwo, nieduże gabaryty, ergonomiczna, dobrze wykonana konstrukcja to z pewnością zalety tego urządzenia rejestrującego. Niemniej, poza standardami pozwalającymi transmitować dane do CRK przewodowo (port USB, integracja z komputerem z dostępem do internetu) bądź bezprzewodowo (opcjonalny modem GPRS lub moduł Wi-Fi), oferuje dodatkowe możliwości w zakresie personalizacji modelu, jakim jest kasa fiskalna Posnet Ergo Online.
Mowa przede wszystkim o konfiguracjach dotyczących bazy towarowej i standardów komunikacyjnych. Przykładowo, przedsiębiorca sam zdecyduje, czy jego urządzenie rejestrujące umożliwi zaprogramowanie 4000, 6000 lub 8000 pozycji PLU. To samo dotyczy opcji połączeń z innymi technologiami wykorzystywanymi w firmie. Użytkownik może wybrać, czy jego model marki Posnet zyska dodatkowe interfejsy RS-232, standard Bluetooth lub Wi-Fi, modem 3G czy port szuflady. I co ważne – nie ma konieczności podejmowania tych decyzji przy zakupie urządzenia. Da się je bowiem rozbudować o dodatkowe, wspomniane możliwości na późniejszym etapie, kiedy np. faktycznie staną się potrzebne. A co poza tym? Jak inne, nowoczesne modele marki Posnet, Ergo Online dysponuje funkcją kaso-wagi (wygodną integracją z dedykowaną szalką ważącą), wydajnym mechanizmem drukującym (wystawiającym także paragony z NIP-em nabywcy bądź logotypem działalności), klawiaturą z definiowalnymi przyciskami funkcyjnymi oraz wbudowanym akumulatorem. Stąd więc kasa online od Posnet dołącza do grona rozwiązań, które znakomicie usprawniają prowadzenie sprzedaży towarów lub usług w trybie mobilnym.
Fakt – pod względem gabarytowym, „smartfonowym” K1 Slim od Elzab robi wrażenie, bez dwóch zdań. A jednak jakoś… IMO funkcjonalnie, rozwiązaniami, bardziej mnie przekonuje już taka Nano (czy Nano II, bo taką też Novitus wypuścił).