Zmiany w kasach fiskalnych w latach 2018-2020

Branża technologii sprzedaży ciągle ewoluuje. Najlepszym tego przykładem są nowe kasy fiskalne, które każdego roku pojawiają się na polskim rynku, a konkretnie – dodatkowe funkcjonalności tych modeli. Niemniej, zmiany zapowiedziane na 2018 rok będą prawdziwą rewolucją dla całej branży. Na rynku zaczną się wtedy pojawiać urządzenia przesyłające dane w trybie online. Warto więc odpowiedzieć na pytanie: Jakie będą rezultaty wprowadzenia nowego systemu fiskalizacji?

Nowe przepisy w sprawie kas

Zacznijmy od podstawowej informacji. Mianowicie, w 2018 roku w życie mają wejść nowe wymogi techniczne dla wszystkich kas fiskalnych. I to właśnie te przepisy będą oznaczały wprowadzenie w Polsce systemu urządzeń online. Na czym konkretnie ma polegać wspomniane rozwiązanie prawne i technologiczne? W szczególności na zmianie sposobu funkcjonowania kas rejestrujących, które są wykorzystywane przez krajowych przedsiębiorców. Urządzenia fiskalne online będą bowiem pracowały w trybie online, tzn. stale komunikowały się z serwerami nadzorowanymi przez Ministerstwo Finansów.

Transmisja danych do centralnego repozytorium MF, dotyczących m.in. transakcji sprzedaży, nie będzie jedyną zmianą, do której dojdzie w przyszłości. Nowe kasy fiskalne już w 2018 roku zaoferują również realizowanie elektronicznych paragonów. Ponadto, omawiane tu urządzenia zyskają możliwość współpracy z terminalami płatniczymi. I nie będzie to funkcjonalność zarezerwowana jedynie dla wybranych modeli. W przyszłości zagwarantuje to każda kasa online.

Rok 2019 w branży fiskalnej

Sami zastanawiamy się nad tym, co przyniesie rok 2019? Dla przedstawicieli branży fiskalnej zapewne będzie to okres bardzo intensywnej pracy. Niewykluczone bowiem, że właśnie wtedy na rynek zaczną trafiać wyjątkowo funkcjonalne rozwiązania dla handlu oraz usług. O jakich urządzeniach mowa? Oczywiście o kasoterminalach, czyli technologiach łączących w sobie funkcjonalność kasy rejestrujących oraz terminala płatniczego. Skąd w ogóle takie przewidywania? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, system online ma ustandaryzować współpracę pomiędzy kasami i terminalami do kart. Dlatego można zaryzykować stwierdzenie, że w przyszłości stworzenie kasoterminala będzie dla producentów znacznie prostsze. I pozwoli zaoferować polskim przedsiębiorcom znacznie więcej wszechstronnych urządzeń.

Do kiedy potrwa wymiana urządzeń rejestrujących?

Warto podkreślić, że jednym z rezultatów wprowadzenia systemu fiskalizacji online będzie wymiana dotychczasowych kas rejestrujących. Pisząc wprost, przedsiębiorcy zostaną zobligowani do zainstalowania urządzeń, które spełnią nowe wymogi techniczne. Nie oznacza to jednak, że kasę online będzie trzeba kupić już na początku 2018 roku. Zgodnie z zapowiedziami ustawodawcy, powszechna wymiana urządzeń fiskalnych ma być rozłożona w czasie. Konkretny termin zainstalowania nowego modelu będzie zaś związany z tym, kiedy skończy się homologacja dotychczasowej kasy. W rezultacie, cały proces rozpocznie się w 2018, ale będzie kontynuowany również w 2020 roku. Homologacje niektórych urządzeń fiskalnych wygasną bowiem dopiero za 3 lata.

2 thoughts on “Zmiany w kasach fiskalnych w latach 2018-2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz rozwiązanie *