Szczegółowe informacje o e-paragonach i kasach online

Tematów związanych z system kas fiskalnych online jest całe mnóstwo. Dotychczas omówiliśmy te zagadnienia ogólnie, aby uświadomić Wam, do jakich zmian dojdzie w bliższej i dalszej przyszłości. Konkretne tematy wymagają jednak znacznie szerszego opisania. A jedną z istotniejszych modyfikacji w sposobie prowadzenia ewidencji wydaje się to, że od 2018 roku podatnicy będą mogli wysyłać klientom elektroniczne paragony. I to jest zagadnienie na dziś 😉

Wysyłanie elektronicznych paragonów fiskalnych

Aktualnie w polskim ustawodawstwie nie ma przepisów, które regulowałyby sposób realizowania i wysyłania e-paragonów. Ale sytuacja ta ma się zmienić już na początku 2018 roku – wraz z wejściem w życie systemu fiskalizacji online. Rezultatem wspomnianego rozwiązania prawnego i technologicznego będzie bowiem pojawienie się nowych urządzeń rejestrujących. I to właśnie te kasy fiskalne, wyposażone w nowoczesne protokoły i interfejsy komunikacyjne, pozwolą krajowym kasjerom na bezpieczne przesyłanie elektronicznych paragonów. Okazuje się jednak, że nie w każdym przypadku będzie trzeba zrealizować e-dokument dla klienta.

Bez zmian w drukowaniu papierowych dowodów sprzedaży

Zgodnie z nowymi przepisami fiskalnymi, zrealizowanie e-paragonu będzie obowiązkowe dopiero wtedy, gdy klient o to poprosi. Następnie elektroniczny dokument trafi na pocztę e-mail nabywcy (po przejściu przez system dystrybucji). W związku z tym, także od 2018 roku drukowanie papierowych dowodów sprzedaży pozostanie podstawową formą prowadzenia ewidencji. Równocześnie jednak, „wystawienie” i wysłanie e-paragonu będzie możliwe jedynie przy użyciu kasy rejestrującej online. I m.in. dlatego wielu polskich przedsiębiorców czeka konieczność dostosowania technologii sprzedaży do nowych kryteriów technicznych.

Wymiana urządzenia lub kasa Online Ready

O wymianie obecnych kas fiskalnych pisaliśmy już na naszym blogu w poprzednim artykule. Szczegółowe regulacje w tej sprawie są jeszcze dopracowywane przez polskiego ustawodawcę. Wszystko wskazuje jednak na to, że prędzej czy później każdy przedsiębiorca, który obsługuje klientów indywidualnych i korzysta z urządzenia rejestrującego, będzie musiał wymienić dotychczasowy model na kasę online. W przypadku jednych firm dojdzie do tego już w 2018 roku, podczas gdy inne zostaną zobligowane do zastąpienia aktualnego urządzenia w 2019 lub nawet w 2020.

Istnieje jednak inny sposób na to, aby dostosować działalność gospodarczą do nowych wymogów technicznych. Alternatywą dla wymiany technologii sprzedaży jest bowiem zakup kasy fiskalnej, która zagwarantuje gotowość na pracę w systemie online. Urządzenia tego typu są dostępne na polskim rynku od kilku miesięcy i już spora grupa podatników zdecydowała się na ich wybór. W największym skrócie, kasy z certyfikatem Online Ready to takie, które w odpowiednim momencie będzie można wyposażyć w dodatkowe opcje, np. w funkcję realizowania e-paragonów fiskalnych. Ponadto, zaletą omawianego tu typu urządzeń jest oszczędność kosztów. W przyszłości podatnik będzie musiał zapłacić jedynie za zmodernizowanie swojej kasy do online – a nie za kolejny model.

One thought on “Szczegółowe informacje o e-paragonach i kasach online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz rozwiązanie *