Obecnie posiadanie terminala płatniczego bądź innego instrumentu, który pozwala na akceptowanie e-płatności, jest całkowicie dobrowolne. Technologie tego typu są oczywiście wdrażane w coraz większej liczbie firm, gdyż konsumenci często oczekują możliwości sfinalizowania transakcji za pomocą karty lub telefonu. Ustawodawca pracuje jednak nad przepisami, które w przyszłości miałyby nałożyć na przedsiębiorców obowiązek korzystania z terminali płatniczych.
Kto i kiedy będzie musiał wdrożyć terminal płatniczy?
Pierwsze informacje o nowych przepisach pojawiły się pod koniec listopada 2017 roku. Wtedy bowiem światło dzienne ujrzał projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw, w związku z rozwojem płatności elektronicznych. I to właśnie z tego dokumentu wynika, że w przyszłości wprowadzony zostanie obowiązek akceptowania płatności także w formie elektronicznej – przy użyciu terminala do kart bądź innego urządzenia. Czy w związku z tym wszyscy przedsiębiorcy, którzy obsługują klientów indywidualnych, będą musieli wdrożyć w swoich firmach dodatkowe rozwiązania technologiczne? Z przywołanego projektu wynika, że początkowo obowiązek ten ma dotyczyć jedynie wybranych grup podatników. A działalności zobligowane do posiadania terminali płatniczych zostaną wskazane w odrębnym Rozporządzeniu Ministra Gospodarki. Ponadto, projekt tych przepisów znajduje się dopiero na etapie konsultacji. W związku z tym, ustawa będzie jeszcze musiała przejść przez cały proces legislacji, co zapewne zajmie trochę czasu.
Jakie znaczenie ma obrót bezgotówkowy?
Dlaczego ustawodawcy zależy na zwiększeniu roli obrotu bezgotówkowego? Po pierwsze, płatności elektroniczne są zdecydowanie bardziej oszczędne dla budżetu państwa. Ich obsługa wiąże się po prostu z mniejszymi wydatkami na administrację. Po drugie, obrót bezgotówkowy jest znacznie łatwiejszy do nadzorowania. Płatności kartą czy przelewy zostawiają przecież ślady w historii zarejestrowanych transakcji. Natomiast w przypadku płacenia gotówką nie zawsze jest to możliwe. Ponadto, nowe przepisy miałyby sprawić, że polski obrót gospodarczy zostanie dostosowany do prężnego rozwoju nowych technologii. Zmian w tej kwestii oczekują też konsumenci, którzy coraz częściej wolą zapłacić za towarów lub usługę przy użyciu karty bądź telefonu.
Wydajne urządzenie do przyjmowania e-płatności
Bez względu na to czy przepisy zobligują przedsiębiorców do posiadania terminali płatniczych, czy nie, już dziś wiele przemawia za wdrożeniem tej technologii. Współcześnie przecież wszyscy znacznie rzadziej nosimy przy sobie duże ilości gotówki i wolimy płacić kartą. Jest to po prostu wygodniejsza. Co więcej, brak terminala płatniczego w sklepie czy restauracji często okazuje się kłopotliwy. Niekiedy wręcz uniemożliwia skorzystanie z usług danej firmy…
Przedsiębiorcy znajdą obecnie na rynku różne technologie, które gwarantują przyjmowanie e-płatności. Naszym zdaniem jednym z najciekawszych rozwiązań jest kasoterminal iPOS duet. To urządzenie łączy w sobie możliwości drukarki rejestrującej, terminala do kart płatniczych oraz aplikacji sprzedażowej. Ponadto, przy wdrożeniu iPOS duet przedsiębiorca decyduje, w jakiej taryfie technologia ta będzie działała. Do wyboru są 2 rozwiązania, które pozwalają na obsługę płatności elektronicznych: Standard oraz Premium.
Więcej informacji na temat tego urządzenia oraz dostępnych planów taryfowych znajdziecie na stronie prezentującej kasoterminal iPOS duet.
i tak większości przedsiębiorców opłaca się wdrożyć terminale płatnicze, ponieważ…większość przedsiębiorców już je posiada! to po prostu spore udogodnienie dla klientów, którego ci już się domagają. konkurencja może wygrywać nawet poprzez udogodnioną formę płatności. takie moje zdanie 😉