Jakie kasy fiskalne przedsiębiorcy będą mogli kupić w przyszłości?

Ogólnie można chyba przyjąć, że z każdym rokiem wybór kas fiskalnych staje się coraz szerszy. Na rynku pojawiają się przecież nowe modele urządzeń, które często współwystępują z dotychczasowymi technologiami sprzedaży. Równocześnie jednak, już za kilka miesięcy wejdą w życie nowe przepisy w sprawie kas. Jednym z ich rezultatów będzie stopniowe wycofywanie z rynku urządzeń z kopią papierową i elektroniczną. Dlatego warto już dziś odpowiedzieć na pytanie: jakie technologie sprzedaży będą dostępne na rynku za kilka lat?

Do końca 2018 roku

Zmiany w polskiej ustawie o VAT sprawią, że kasy i drukarki fiskalne z papierową kopią paragonów bardzo szybko znikną z rynku technologii sprzedaży. Zgodnie z ostatnim projektem nowelizacji wspomnianego aktu prawnego, takie urządzenia będzie można kupować i instalować w firmach jedynie do końca 2018 roku. W późniejszych latach niedostępna okaże się również wymiana modułu fiskalnego w kasie z kopią tradycyjną. Innymi słowy, omawiane tu urządzenia znikną najpierw z polskiego rynku, a następnie z działalności gospodarczych, które prowadzą handel w naszym kraju. Będzie to więc naturalny proces wycofywania z użytku przestarzałych kas rejestrujących.

Warto jednak przypomnieć, że jeszcze w 2018 roku do sprzedaży mają trafić pierwsze urządzenia online. Nowoczesne modele, wyróżniające się m.in. współpracą z CRK i opcją przesyłania e-paragonów, zastąpią więc w pewnym sensie kasy z kopią papierową. W rezultacie, w 2019 roku na rynku będą dostępne urządzenia nowego typu oraz te wyposażone w moduły kopii elektronicznej. Ale to nie koniec zmian w technologiach sprzedaży…

Do końca 2022 roku

Przywołana już wcześniej nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która ma wejść w życie 1 października 2018 roku, nie ominie urządzeń rejestrujących z modułami elektronicznej kopii paragonów. Chociaż są to naprawdę zaawansowane techniczne kasy fiskalne, cenione przez wielu podatników, również one zostaną wycofane ze sprzedaży. Ustawodawca wprowadzi bowiem nowe przepisy, zgodnie z którymi polscy przedsiębiorcy będą mogli kupować takie modele wyłącznie do końca 2022 roku. Później nie będzie też można fiskalizować urządzeń z elektroniczną kopią paragonów oraz wymieniać w nich modułów fiskalnych.

Po 2022 roku

Wszystkie zmiany w przepisach fiskalnych doprowadzą w końcu do tego, że w przyszłości w sprzedaży będą dostępne jedynie kasy rejestrujące online. Pisząc wprost, od 2023 roku tylko takie modele znajdziemy w ofercie dystrybutorów technologii dla handlu i usług. Nie oznacza to jednak, że wtedy w polskich firmach będą funkcjonowały wyłącznie kasy nowego typu. Zapewne wiele działalności gospodarczych nie przestanie jeszcze korzystać urządzeń wyposażonych w moduły elektronicznej kopii paragonów – wdrożonych przed 2023 rokiem. W niektórych przedsiębiorstwach uchowają się może nawet dwurolkowe kasy, będące już wtedy prawdziwymi reliktami. Nic już jednak nie zatrzyma procesu modernizowania polskiego systemu fiskalizacji. Prędzej czy później wszyscy podatnicy, którzy są zobligowani do stosowania kas rejestrujących, przejdą na obsługę urządzeń online.

One thought on “Jakie kasy fiskalne przedsiębiorcy będą mogli kupić w przyszłości?

  1. jeśli te szeroko zakrojone zmiany są już nie uniknione to wolę osobiści już zakupić jak najnowszy/najbardziej dostosowany model, by się później nie bawić w dodatkowe wymiany, uzupełnienia itd. chodzi w końcu o urządzenie fiskalne, które starczy na lata i będzie generowało jak najmniej dodatkowych kosztów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz rozwiązanie *