Małe kasy fiskalne Nano, od lat są wparciem dla wielu rodzajów działalności. Ostatnio linia tych popularnych urządzeń została uzupełniona przez producenta marki Novitus o kolejną wersję. Czy Nano Online II warta jest polecenia i swojej ceny? I czy różnice zaproponowane przez konstruktorów mają znaczący wpływ dla nabywcy i operatora urządzenia rejestrującego sprzedaż?
Stare i nowe parametry
Nano II Online jest urządzeniem rejestrującym, które użytkownicy cenią za wydajność. Model ten, tak jak jego wcześniejsze wersje, wyposażony jest w niezawodne, japońskie mechanizmy drukujące. Metodą „wrzuć i pracuj” można w nim z łatwością, bez długiego przestoju w obsłudze klienta, umieścić 30 metrową rolkę, na której operator jest w stanie wydrukować do 300 paragonów, zanim kasa ponownie poinformuje o konieczności wymiany papieru. Długość pracy bez zasilania sieciowego, wyłącznie na akumulatorze, to także zaleta linii kas Nano. Zarówno starsze, jak i najnowsze modele cechują się długą pracą na baterii. W przypadku Nano II Online, która posiada także funkcję usypiania poszczególnych elementów kasy w okresie bezczynności, może to być nawet kilka dni bez ładowania sieciowego.
Urządzenie, jak wskazuje jego nazwa, wyposażone jest w funkcję online, która pozwala na zdalne, automatyczne przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Kopie drukowanych przez kasę dokumentów zapisywane są, zgodnie z wytycznymi nowej ustawy o kasach, w pamięci chronionej, do której dostęp realizowany jest za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.
Kasa posiada także pojemną bazę towarową, oraz porty umożliwiające połączenie jej z komputerem, skanerem kodów kreskowych, wagą, czy terminalem płatniczym.
Wszystko to jednak posiadały także poprzednie modele. Czy warto zatem płacić więcej za model, który w zasadniczych dla urządzeń fiskalnych funkcjach, nie różni się od poprzedniczek. Jest kilka parametrów, które mogą zaważyć na wyborze właśnie Nano II Online.
Wi-Fi on board
Kasa Novitus Nano II Online, dedykowana jest zarówno do pracy stacjonarnej, jak i mobilnej. Sprawdzi się w usługach oraz w małych i średnich placówkach handlowych. Wzmocniona obudowa sprawia, że chętnie wybierana jest do pracy w miejscach, gdzie może być narażona na upadki, zapylenie bądź zalanie. Niewielkie gabaryty i elegancki design sprawiają, że chętnie sięgają po nią lekarze oraz prawnicy, ale także specjaliści z branży beauty. Ale to samo dotyczy poprzedniego modelu – Nano Online. Co zatem wyróżnia wersję II? Przede wszystkim urządzenie posiada, w przeciwieństwie do starszej siostry, wbudowany moduł WiFi. Nano Online może współpracować z CRK, jednak dopiero po zamontowaniu, w wejściu USB, zewnętrznego modułu WiFi. Procedura jest prosta i może ją już na etapie programowania przeprowadzić serwisant, lub potem sam operator kasy. Nie zmienia to jednak faktu, że właściciel urządzenie fiskalnego musi pamiętać o tej czynności, bo to w jego gestii leży zapewnienie połączenia z internetem i przesyłania danych do CRK. Przy instalacji, zwłaszcza pierwszej kasy dla działalności, podatnik ma i tak sporo powinności. Warto, więc zdjąć sobie z głowy jedną dodatkową i zdecydować się na urządzenie z już zamontowanym modułem.
Jest jeszcze jedna cecha, wyróżniająca Nano II Online, istotna dla sprawnej i szybkiej obsługi klienta – powiększona klawiatura. Alfanumeryczna, pokryta silikonem, zapewniająca zarówno odporność na zalanie, jak i zdefiniowanie trybu szybkiej sprzedaży (zapisanie skrótów klawiszowych do konkretnych pozycji towarowych). Co więcej, model Nano II Online posiada 2 podświetlane, graficzne ekrany LCD – po jednym dla kasjera i nabywcy. Dzięki temu zarówno operator kasy fiskalnej, jak i klient przedsiębiorstwa, zyskują dostęp do czytelnych komunikatów na temat przebiegu transakcji.
Jakoś mnie nie przekonują te dodatkowe funkcje. Nie wiem czemu miałbym zapłacić stówę więcej za kilka dodatkowych klawiszy. Bo z tym WIFI to w ogóle nie jest problem, bo jeśli kupuję kasę i mówię, że chcę online, to serwis mi wkłada kartę do kasy bez przypominania. W końcu im zleży chyba żeby klient był zadowlony.