Rozporządzenie Ministra Rozwoju, czyli co nowego w branży fiskalnej

Wcześniej można było znaleźć informacje o przygotowywanym nowym systemie łączności urządzeń fiskalnych z bazami danych Ministerstwa Finansów. Dziś jednak prace nad projektem nowego Rozporządzenia Ministra Rozwoju są w dużym stopniu zaawansowane. Co możemy już dziś z niego wyczytać? Jakie zmiany czekają przedsiębiorców? I czy podatnicy skorzystają na tym rozwiązaniu?

Kryteria i warunki techniczne – czego dotyczy projekt?

Celem projektu Rozporządzenia (o którym można przeczytać na stronie Rządowego Centrum Legislacji), powstającego przy współpracy Ministra Rozwoju i Głównego Urzędu Miar, jest określenie na nowo wymagań technicznych, jakie muszą spełniać urządzenia fiskalne. Na nowo, gdyż technologie te mają być dostosowane do nowego systemu, którego początek funkcjonowania planowany był na rok 2018.

W Rozporządzeniu zaznaczone są warunki techniczne dla urządzeń fiskalnych „on-line”, bezpośrednio komunikujących się z centralnym serwerem Ministerstwa Finansów. System ten ma zapewnić szybkie, proste i dokładne zbieranie danych od poszczególnych przedsiębiorców na temat zrealizowanych transakcji.

Co można wyczytać z projektu Rozporządzenia?

Projekt ten nie jest jeszcze ukończony, więc to nie jest jego finalna wersja. Wciąż trwa procedura konsultacji publicznych, podczas który istnieje możliwość składania uwag to powstającego Rozporządzenia. Niemniej, w projekcie zostały już zawarte pewne dość istotne informacje.

Przede wszystkim, kasy rejestrujące powinny umożliwiać (na wyraźną prośbę klienta) wystawianie tzw. e-paragonów, czyli dowodów sprzedaży w formie elektronicznej. Jednocześnie w dalszym ciągu urządzenia te mają być wyposażone w mechanizmy drukujące – widać więc stopniowość wprowadzanych zmian. Każdy model powinien posiadać też moduł pozwalający na komunikację z serwerami Ministerstwa Finansów i cykliczne przesyłanie danych odnośnie dokonanych sprzedaży. Będzie się to odbywać przez internet lub GSM (podobnie jak pobranie aktualizacji oprogramowania urządzenia fiskalnego). Ponadto, ma nastąpić standaryzacja dostępu do kopii elektronicznej i pamięci fiskalnej oraz protokołu komunikacyjnego w połączeniu kasa-terminal. Odtąd współpraca tych dwóch urządzeń będzie obowiązkowa.

Jakich rezultatów należy się spodziewać po tych zmianach?

Wprowadzany system ma za zadanie zwiększyć skuteczność ściągania należnych podatków i likwidowania szarej strefy, a to dzięki precyzyjnym danym na temat zaistniałych transakcji. Zakłada też, że zarówno klienci, jak i sprzedawcy, będą mogli skorzystać z tych informacji w celu kontrolowania swoich wydatków lub zaplanowaniu strategii sprzedaży. Jednocześnie, nabywcy mogą liczyć na unowocześnienie i znaczne uproszczenie kwestii związanych z paragonami. Dokument w postaci cyfrowej i przesłany na adres e-mail klienta zapewni mu trwałość i łatwe przechowywanie danych, a także stały dostęp do nich (jeśli posiada smartfona). W efekcie, brak papierowego wydruku nie powinien już sprawiać trudności w przypadku reklamacji bądź zwrotu towaru.

One thought on “Rozporządzenie Ministra Rozwoju, czyli co nowego w branży fiskalnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz rozwiązanie *